Nie zawsze możemy pozwolić sobie na własny ogród – chociażby niewielki skrawek zieleni na świeżym powietrzu. Często musi wystarczyć balkon, pełniący rolę naszej zielonej oazy. Dobrze zagospodarowany będzie cieszyć oko i zapewniać wytchnienie podczas cieplejszych dni. Także jesienią i wczesną wiosną może być to miejsce przeznaczone do odpoczynku i relaksu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby niewielki balkon cieszył nas również zimą. Nie trzeba wielkich nakładów ani dużej wiedzy ogrodniczej, aby urządzić na nim swój kącik czynny przez cały rok. 

Balkony zimą pełne uroku

Zima kojarzy się nam z czasami białego szaleństwa i dzieciństwa spędzonego na sankach. Jednak coraz rzadziej możemy liczyć na dni pełne białego puchu. Jak zapewnić sobie namiastkę tej wspaniałej aury? Subtelna dekoracja zima pomoże stworzyć odpowiedni klimat i wcale nie musi być kiczowata! Bez trudu znajdziemy przecież coś więcej niż zwykłe bałwanki czy śnieżynki umieszczane na oknie. Aby wykreować kompozycję cieszącą oko, warto się wcześniej zainspirować. „Balkon zimą” to często wyszukiwane hasło w internetowych galeriach z pomysłami, na przykład na blogach lifestylowych czy wnętrzarskich. Pomocne będzie zapisanie w telefonie czy komputerze ulubionych zdjęć i kompozycji.

Nie ma co ukrywać, że podstawą tego, by balkon prezentował się okazale o tej porze roku są z pewnością rośliny zimowe. Już kilka doniczek potrafi sprawić, że szary i nudny balkon zyska zupełnie inne oblicze. Takie dekoracje zima nie są przy tym kosztowne, a co najważniejsze - raz zaaranżowany balkon będzie cieszył przez lata. 

Wybieramy rośliny na balkon

Z pewnością nie ma jednej recepty na to jak odpowiednio wymyślić układ roślin na naszym balkonowym ogródku. Pierwszym wyborem będzie to, czy zdecydujemy się na rośliny iglaste czy też liściaste. Te pierwsze są często naturalnym wyborem, bo przecież zielone iglaki tak dobrze pasują do świątecznego czasu i łatwo je przystroić w Bożonarodzeniowe elementy. W tej roli świetnie sprawdzą się na przykład cisy. Mają piękny kolor i nie są zbyt wymagające, dlatego przetrwają nawet cięższe mrozy. Warto zdecydować się także na jedną z wielu odmian jałowca pospolitego czy też świerku. Zwróćmy jednak uwagę, że te rośliny zimozielone na balkon dość szybko się rozrastają i w którymś momencie może nadejść potrzeba przesadzenia drzewek do gleby. W zamian można zdecydować się na rośliny liściaste, które zwykle nie osiągają takich rozmiarów jak iglaki. Balkonowy ogrodnik powinien zainteresować się na przykład bukszpanem, lawendą wąskolistną czy – wydawałoby się pospolitymi wrzosami, które pięknie wyglądają już od wczesnej jesieni, a co najważniejsze świetnie znoszą zimowe warunki. Zimowe ozdoby z żywych roślin wymagają rzecz jasna właściwej pielęgnacji. Nawet najbardziej wytrzymałe gatunki roślin nie będą w stanie znieść siarczystych mrozów. Trzeba zatem zadbać o minimum ochrony na najchłodniejsze dni. Na szczęście z pomocą przychodzą gotowe rozwiązania w postaci chociażby doniczek mrozoodpornych. Doglądając naszych balkonowych dekoracji zwracajmy także uwagę na prognozę pogody. Przy zapowiadanym ochłodzeniu warto wcześniej osłonić doniczki na przykład agrowłókniną czy jutą. Doniczki stojące bezpośrednio na podłodze można ustawić na podwyższeniu z cienkiej płyty styropianowej. W ten prosty sposób zaizolujemy korzenie rośliny, zabezpieczając ją przed przemarzaniem. 

Zimowe ozdoby na balkon – niech się świeci!

Najchłodniejsza pora roku wyróżnia się również najkrótszymi dniami, a to oznacza, że aby podziwiać nasz zielony kącik na balkonie trzeba go efektownie podświetlić. Już kilka niewielkich lampek wystarczy, aby balkon po zmroku nabrał magicznego wyglądu. Do wyboru mamy oświetlenie zasilane prądem z gniazdka, panelami słonecznymi czy wbudowanymi akumulatorami. Te dwa ostatnie rozwiązania wydają się być idealne, jeśli mówimy o wykorzystaniu ich na balkonie. Niewielki koszt i brak plączących się kabli sprawia, że oświetlenie doniczek możemy wykonać we własnym zakresie w ciągu jednego dnia. Zimowy balkon w blasku kilkudziesięciu lampek będzie przyciągał spojrzenia przechodniów. Dobrym pomysłem jest umieszczenie ledowych reflektorków w doniczkach z większymi iglakami – światło skierowane do góry, przechodząc przez setki igieł rośliny, będzie tworzyć zachwycające kompozycje. 

Dekoracja zima balkonu na Święta

Przyprószone śniegiem iglaki na balkonie, migoczące światełka – to od razu przywodzi na myśl skojarzenia ze Świętami Bożego Narodzenia. Nic zatem dziwnego, że dekorowanie naszego malutkiego, przydomowego ogródka na balkonie może sprawiać prawdziwą frajdę. Tym bardziej, że poszukując świątecznych ozdób na zewnątrz mamy w czym wybierać. Małe latarenki, śnieżynki, świecące bałwanki, a nawet projektory wyświetlające bożonarodzeniowe motywy – to wszystko pozwoli poczuć magiczny klimat zbliżających się Świąt za naszym oknem. Nie trzeba przy tym wydawać sporych sum. Zima dekoracje, nawet budżetowe mogą być bardzo efektowne – liczy się kreatywność i pomysłowość. Na niewielkim balkonie spektakularny efekt osiągniemy instalując zwyczajną ledową kurtynę z błyskającymi lampkami. Koszt to zaledwie kilkadziesiąt złotych, a to wystarczy, aby rozświetlić balkon i podkreślić piękno znajdujących się na nim roślin. Ciekawym akcentem będzie powieszenie na suficie tradycyjnej jemioły oraz udekorowanie okien od wewnątrz sztucznym śniegiem czy gwiazdkowymi naklejkami. Dekorowanie przestrzeni na Święta Bożego Narodzenia tworzy niesamowite wspomnienia, które zostaną z nami na zawsze. To dlatego warto tę tradycję przekazywać dzieciom i pokazywać im, że w ozdabianiu domu czy balkonu chodzi przede wszystkim o zabawę, a nie efekt końcowy. Jeżeli ten zwyczaj się im spodoba, z pewnością przekażą tradycję dalej – kiedyś w swoich rodzinach.  

Oferta: osłony na balkonmaty na balkonmaskownice na balkonosłony na taras, osłony na balustradę

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Montaż osłon zewnętrznych w bloku - przepisy
Jak i czym osłonić balkon? Nowoczesne osłony balkonowe
Kiedy i dlaczego warto zamontować osłony na balkon?
Jak pomysłowo urządzić balkon na lato?
Jaka moskitiera będzie najlepsza do domu?
Czy moskitiery trzeba ściągać na jesień i zimę?
Rattan czy technorattan - czym się różnią
Najlepsze kwiaty na balkon. Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie?
Jak oświetlić balkon – pomysły i inspiracje
Jak zaaranżować mały balkon w bloku - pomysły i inspiracje