Balkon jesienią i zimą nie wygląda zazwyczaj tak atrakcyjnie niż wiosną czy latem. Wszystkie pięknie kwitnące i kolorowe kwiaty zazwyczaj czas świetności mają już za sobą w okolicy września i jedyne co można zrobić to je przezimować w nadziei, że przetrwają do kolejnego sezonu. W zależności od potrzeb rośliny balkonowe na zimę możemy postawić w garażu, piwnicy lub w domu. I to jeszcze przed pierwszymi przymrozkami – inaczej wiosną będziemy musieli kupować nowe kwiaty. Czy to jednak oznacza, że skrzynie na naszym balkonie muszą świecić zimą pustkami lub martwymi łodygami? Absolutnie nie. Istnieje wiele roślin, które doskonale znoszą nawet najtęższe mrozy i wiatry. Odpowiednio zabezpieczone przetrwają całą zimę, pozwalając nam cieszyć się pięknie urządzonym balkonem czy tarasem.

Kwiaty na balkon zimowe – czy jest w czym wybierać?

Najpopularniejsze rośliny zimowe na balkon to karłowate iglaki. Wśród nich znajdziemy świerk biały, jałowiec płożący, sosnę górską czy dobrze znany świerk pospolity. Także tuje na balkonie zimą będą nie się nie tylko wspaniale prezentowały, ale również nie poświęcimy zbyt wiele czasu na ich pielęgnację. Tak naprawdę wszystkie wymienione rośliny zyskają na wyglądzie, kiedy spadnie pierwszy śnieg i pokryje je grubą pierzynką. W okresie świątecznym iglaki wyglądają dobrze przystrojone w kolorowe lampki, a nawet bombki!

Jeżeli wolimy postawić na krzewy liściaste, powinniśmy zainteresować się irgą lub bukszpanem. Fani ogrodów zimowych nie muszą także rezygnować z bluszczu, a ciekawym okazem zimozielonym będą też z pewnością berberysy brodawowate, gloterie rozesłane czy laurowiśnie wschodnie. Pamiętajmy jednak, że pomimo odporności na kiepskie warunki pogodowe rośliny te bywają wymagające i przed zakupem powinniśmy zapoznać się dokładnie z ich charakterystyką i potrzebami pielęgnacyjnymi.

Rośliny zimowe na balkon – jak o nie dbać?

Jeżeli chcemy mieć zielony balkon zimą, a nie jesteśmy jeszcze doświadczonymi ogrodnikami, powinniśmy przejrzeć najpierw dostępny katalog roślin zimowych, a następnie jak najwięcej dowiedzieć się o ich utrzymaniu. Nie wszystkie rośliny są wymagające, ale każdy rodzaj będzie miał swoje charakterystyczne potrzeby. Aby rośliny prezentowały się atrakcyjnie trzeba zawsze włożyć w to jakiś wysiłek. Zanim dokonamy zakupu zastanówmy się ile czasu chcemy poświęcić naszym kwiatom i krzewom, a łatwiej nam będzie zdecydować, które rośliny sprawdzą się najlepiej. Jak już ten temat będzie za nami, zwróćmy uwagę na kilka ważnych kwestii dotyczących pielęgnacji:

1.     Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o podlewaniu – zwłaszcza podczas odwilży. To, że na dworze jest śnieg czy nawet deszcz, wcale nie oznacza, że nasze rośliny mają odpowiednią wilgotność. Jeżeli nie mamy czasu na zaznajomienie się z potrzebami różnych kwiatów czy krzewów, lepiej wybrać jeden rodzaj roślin i poznać jego wymagania. Będzie nam wówczas łatwiej zadbać o całe zielone wyposażenie balkonu.

2.     Zabezpieczenie korzeni przed przemarzaniem - jeżeli jesteśmy przed przesadzeniem roślin, warto skrzynki wyłożyć ze wszystkich stron (także od spodu) styropianem. W przypadku, gdy przesadzanie nie jest zaplanowane, można zabezpieczyć korzenie także z zewnątrz. W tym celu owijamy skrzynki lub donice watą szklaną lub wełną mineralną. Pomimo takiego zabezpieczenia – wewnętrznego i/lub zewnętrznego, warto również skorzystać z docieplenia powierzchni za pomocą kory lub trocin. Tworzymy w ten sposób ściółkę, która zapobiega od góry przedostawaniu się zima do korzeni.

Skutecznym, a także dużo wygodniejszym rozwiązaniem są certyfikowane donice mrozoodporne, zwłaszcza ceramiczne. Pamiętajmy, żeby dobrze sprawdzić oznaczenia, bo jeżeli doniczki nie będą mrozoodporne to przelana woda zamieni się w lód i rozsadzi pojemnik. Stracimy w ten sposób nie tylko naszą roślinę, ale również donicę.

3.     Ochrona nadziemnych części roślin odbywa się najczęściej przy wykorzystaniu białej agrowłókniny zimowej. Jest to wygodny i stosunkowo tani materiał, którym po prostu można owinąć pień i gałęzie drzewka. Wiele osób, stawiając na naturalne sposoby, wykorzystuje w tym samym celu jutę lub słomę. Z pewnością jest to nieco trudniejsze wyzwanie. Zimowe kwiaty na balkon, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia można okryć specjalnymi, gotowymi kapturami, które kupimy w sklepie ogrodniczym.

Balkon zimą – nie tylko rośliny ozdobią Twoją przestrzeń

Atrakcyjny taras czy balkon to nie tylko kwiaty, krzewy i drzewka. To również odpowiednio dobrane oświetlenie, które potrafi wnieść do przestrzeni wspaniały klimat. Dobrze w tym przypadku sprawdzają się lampki solarne, które jednak zimą nie dają zbyt spektakularnego oświetlenia. Dlatego w okolicy Świąt Bożego Narodzenia warto na balkonie zawiesić kolorowe światełka i przystroić okna gwiazdkowymi ozdobami. Sezonowo dobrym wyborem będą także żarówki zasilane prądem lub bateriami.

To w czym znajdują się nasze kwiaty na balkon zimą również nie pozostaje bez znaczenia. Drewniane skrzynki będą dobrze wyglądały, jeśli wstawimy w nie iglaki, a duże ceramiczne, wzorzyste donice dodadzą charakteru nawet zwykłym wrzosom.

Mimo kiepskiej aury za oknem warto zaopatrzyć się w dobrej jakości meble balkonowe, którym nie straszne będą mrozy, wiatr i opady. Drewno w tym przypadku nie będzie najlepszym wyborem – lepiej postawić na metal lub wygodniejszy i lepiej wyglądający rattan. Aby ochronić nie tylko nasze meble ogrodowe, ale także rośliny na balkon na zimę warto zamontować przesłony. Ich montaż i demontaż jest banalnie prosty, cena bardzo atrakcyjna, a właściwości użytkowe – nieocenione. Możemy wybrać pasujący do wystroju kolor, a także wzór. Latem takie przesłony również spełnią swoje funkcje chroniąc nasz balkon przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów czy odgradzając nas od nadmiernego słońca.

Oferta: osłony na balkonmaty na balkonmaskownice na balkonosłony na taras, osłony na balustradę

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Montaż osłon zewnętrznych w bloku - przepisy
Jak i czym osłonić balkon? Nowoczesne osłony balkonowe
Kiedy i dlaczego warto zamontować osłony na balkon?
Jak pomysłowo urządzić balkon na lato?
Jaka moskitiera będzie najlepsza do domu?
Czy moskitiery trzeba ściągać na jesień i zimę?
Rattan czy technorattan - czym się różnią
Najlepsze kwiaty na balkon. Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie?
Jak oświetlić balkon – pomysły i inspiracje
Jak zaaranżować mały balkon w bloku - pomysły i inspiracje