Balkon to coraz częściej obszar, który poza spełnianiem walorów funkcjonalnych wykorzystywany jest także jako element dekoracyjny. W celu zapewnienia miłej atmosfery na tej przestrzeni dobrze jest zadbać o dodatki oraz wyposażenie. Kwiaty są jednym z takim rozwiązań – pytanie jakie kwiaty można sadzić w lecie, a jakie wiosną?

Kwiaty na balkonie – czy są dobrym rozwiązaniem?

Balkon oraz taras są miejscem, które może perfekcyjnie sprawdzić się w przypadku chęci spędzenia czasu na świeżym powietrzu. O ile bardziej smakuje kawa na balkonie w miłym towarzystwie niż wypita szybko w domu. Takie warunki można stworzyć sobie samemu jeśli oczywiście jest się w posiadaniu choć małego balkonu. Jeśli tak to jest to pierwszy krok w stronę stworzenia atrakcyjnej aranżacji na zewnątrz. Poza podstawowym wyposażeniem istotną rolę odgrywają dodatki.

Osoby samodzielnie urządzające sobie przestrzeń często łączą pod względem wystroju czy stylu obszar wewnętrzny z zewnętrznym. Balkon jest zatem przedłużeniem mieszkania dlatego też dobrze umieścić na nim podobne akcesoria oraz dekoracje. W większości domów oraz na balkonach królują kwiaty. Są to naturalne ozdoby, które pięknie pachną i często zachwycają także ogromem kolorów. Wczesne kwiaty balkonowe można sadzić już w marcu czyli stosunkowo wcześnie trzeba zdecydować się na konkretne cebulki.

Niektóre osoby mają obawy co do tego czy kwiaty balkonowe w marcu są dobrym rozwiązaniem. Obawy wynikają przede wszystkim z tego czy tego typu roślinność jest w stanie przetrwać często mocno zmieniające się warunki atmosferyczne. Kwiaty hodowane na zewnątrz są do tego przyzwyczajone, pod warunkiem, że stosuje się odpowiednią ilość nawożenia czy też podlewania to oddają w postaci pięknego wyglądu. Większość kwiatów to opcje na jeden sezon i wówczas nie trzeba przejmować się zimnym okresem.

Jakie kwiaty sadzić w marcu?

Dbanie o roślinność to zadanie, które w pewnych okresach roku jest bardzo pracochłonne. Dotyczy to przede wszystkim czasu związanego z sadzeniem konkretnych kwiatów. Osoby początkujące często mogą mieć problem i nie wiedzieć w jakim miesiącu należy zasadzić konkretny rodzaj kwiatka. Pierwszym etapem są kwiaty balkonowe marzec. Są to przede wszystkim rośliny, które są w stanie przetrwać nieco niższe temperatury. Zaliczyć można do nich tulipany, narcyzy czy też cebulice. Nie należy pominąć tutaj również bratków.

Wczesne kwiaty balkonowe sadzone są zazwyczaj w formie cebulek, a pierwsze oznaki kwitnięcia zauważyć można już po kilku tygodniach. Wymienione wcześniej rodzaje kwiatów należą raczej do opcji wielobarwnych co oznacza, że można zdecydować się na niemalże dowolną barwę. Oznacza to natomiast, że balkon może prezentować się żywo, dzięki czemu będzie zachwycał zarówno wszystkich mieszkańców ale także osoby z zewnątrz. Kwiaty sadzone w marcu mają zwiększoną odporność na mróz.

Kolejną grupą kwiatków hodowanych na zewnątrz są kwiaty balkonowe w kwietniu. Jest to już zdecydowanie cieplejszy okres, co powoduje, że roślinności do wyboru jest także znacznie więcej. W skład opcji wchodzą zarówno kwiatki, które sadzi się w marcu, a dodatkowo także słoneczniki, chabry czy też czarnuszka. Podczas wyboru konkretnego rodzaju do swojej przestrzeni warto jest zwrócić uwagę jak dużo miejsca posiada się oraz czy rośliny będą miały swobodną ilość miejsca do rozwijania się.

W jaki sposób troszczyć się o kwiaty na balkonie?

Kwiaty balkonowe kwiecień oraz te, które sadzone są także wcześniej mogą różnić się między sobą jeśli chodzi o rodzaj nawożenia czy też częstotliwość podlewania. Dużym błędem popełnianym przez sporą ilość mieszkańców jest całkowite zaniedbywanie roślinności i kierowanie się wyłącznie warunkami atmosferycznymi. Owszem ilość dostarczanego słońca może być odpowiednia ale nie zawsze się tak dzieje. Czasem zwiększona ilość nasłonecznienia powoduje, że konieczne jest częstsze podlewanie.

Kupując kwiaty na swój balkon dobrze jest zorientować się na początku z jakiej strony znajduje się nasz balkon oraz czy będzie tam odpowiednia temperatura przez cały dzień. Do większości roślin dołączane są zazwyczaj instrukcje, na których widnieje jakie warunki należy spełnić, aby kwiaty były w stanie zakwitnąć, a tym samym zagwarantować piękne walory estetyczne. Nie wolno zapominać także o regularnym wspieraniu kwiatów nawozami, które można otrzymać w każdym sklepie i kwiaciarni.

Jak zabezpieczyć kwiaty na balkonie?

Mieszkańcy nie są w stanie przewidzieć ilości opadów czy też natężenia nasłonecznienia. Taka zmienność może jednak oddziaływać w bezpośredni sposób na to jak prezentują się kwiaty. Nie jest to jednak powód, dla którego należy rezygnować z hodowli. Bardzo dobrym rozwiązaniem stosowanym przez coraz więcej osób są osłonki balkonowe. Ich działanie opiera się głównie na zabezpieczeniu wnętrza balkonu przez zmiennymi warunkami pogodowymi jak wiatr czy opady, które to mogą wpływać na kwiaty.

Osłony balkonowe można montować w dowolnej części balkonu ale zazwyczaj lokatorzy decydują się na osłonięcie całego tarasu. Kwiaty w takich okolicznościach są bezpieczne, ponieważ zarówno dociera do nich zmniejszona ilość słońca, jak również nie ma ryzyka przelania, które mogłoby wystąpić przy częstych i obfitych opadach. Roślinność przy zachowaniu takich warunków oraz przy częstej pielęgnacji polegającej na usuwaniu szkodników czy chorób są w stanie zachwycać wyglądem przez cały sezon.

Balkon, na którym znajdują się kwiaty jest przestrzenią, na której panuje bardzo przyjemna atmosfera. Rośliny, które przeznaczone są do hodowli jedno sezonowej mogą później posłużyć jako cebulki do kolejnego sadzenia bądź też upiększyć wazon jako kwiaty cięte. Ilość doniczek oraz rodzaj roślinności zawsze najlepiej jest dopasować bezpośrednio do swoich preferencji, a także czasu jaki posiada się na opiekę oraz pielęgnację. Wówczas nie ma mowy o wpadkach czy więdnięciu roślinności.

Oferta: osłony na balkonmaty na balkonmaskownice na balkonosłony na tarasosłony na balustradę