Moskitiery pozwalają cieszyć się urokami lata bez obaw o to, że nieproszeni goście w postaci komarów w much czy mrówek dostaną się do naszego domu. Kiedy jednak robi się chłodno - o moskitierach w oknach najczęściej zapominamy. Tymczasem podobnie jak inne elementy wystroju czy domowe urządzenia, także o moskitiery warto od czasu do czasu zadbać po to, aby służyły nam jak najdłużej. Nie bez znaczenia jest także kwestia wyglądu. Czysta i zadbana moskitiera prezentuje się po prostu ładnie, a okno wygląda estetycznie.

Pielęgnacja moskitier - sposób na długą trwałość

Utrzymanie w czystości większości siatek na okna i drzwi, które chronią przed owadami na szczęście nie jest trudne i nie nastręcza kłopotów. Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne to oczywiście regularne czyszczenie i usuwanie na przykład martwych owadów, które mogą zalegać po jednej stronie siatki. Pielęgnacja ma duże znaczenie także praktyczne. Mocno zabrudzona i zalepiona owadami moskitiera przepuszcza znacznie mniej powietrza niż taka zupełnie czysta. Do wnętrza dostaje się też znacznie mniej światła - siatka staje się bardziej widoczna i może przeszkadzać podczas spoglądania przez okna.

Pamiętajmy, że siatka w oknie pełni również swego rodzaju funkcje filtracyjną zatrzymując zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Pyłki roślin, kurz, brud - to wszystko osiada na drobnych oczkach i przy mocniejszym podmuchu wiatru dostaje się do wnętrza pomieszczenia. Osoby uczulone na pyłki drzew czy traw albo na kurz mogą odczuwać z tego powodu nieprzyjemne dolegliwości. Jeżeli nasz dom jest blisko ruchliwej ulicy to zanieczyszczenia na moskitierze mogą odkładać się dosłownie po kilku dniach. Regularne czyszczenie to podstawa, jeżeli chcemy cieszyć się czystym powietrzem w domu.

Jak czyścić moskitierę wiosną i latem?

To w jaki sposób powinniśmy czyścić moskitiery zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Moskitiery rolowane lub takie mocowane na narożniki tarasowe w postaci prezentowanych ramek czyścimy bez demontowania. Na początek dobry będzie odkurzacz z miękką ssawką z włosiem. Po usunięciu suchych zanieczyszczeń możemy przystąpić do pracy na mokro. Miękka gąbka czy szmatka zanurzona w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu powinna wystarczyć. Ważne, aby zaschniętych zanieczyszczeń nie usuwać na siłę, bo w ten sposób możemy zniszczyć delikatne oczka siatki.

Jeżeli nasza moskitiera może być zdemontowana w łatwy sposób, na przykład poprzez uwolnienie kilku zaczepów, to raz na kilka miesięcy, a już na pewno po zakończeniu sezonu - warto ją zdjąć i porządnie wymyć pod bieżącą wodą. Inna opcja to wymiana samej siatki na nową wtedy, kiedy stara jest już mocno sfatygowana albo pozaklejana resztkami owadów, w których nie sposób usunąć. Wypadku moskitier używanych na samoprzylepne paski z rzepem taki zabieg można wykonać dosłownie w kilka minut.

Pamiętajmy, aby moskitierę wyczyścić gruntownie po zakończeniu sezonu. Wyciągając ją na wiosnę będziemy mogli od razu przystąpić do montażu, a w dodatku usunięcie większości zanieczyszczeń będzie znacznie łatwiejsze, jeżeli przystąpimy do tego szybciej. Wiosenne czyszczenie to także okazja do tego, aby sprawdzić w jakim stanie są siatki na wszystkich moskitierach. Patrząc uważnie możemy przekonać się czy nie ma drobnych uszkodzeń przetarć czy dziur. Przed montażem moskitier uszkodzenia należy usunąć, bo nawet niewielka dziurka może sprawić, że moskitiera przestanie pełnić swoją rolę.

Czy trzeba ściągać moskitierę na zimę?

To pytanie zadaje sobie wielu posiadaczy domów, którzy w oknach i na drzwiach mają zainstalowane siatki chroniące przed owadami. Jesienią i wczesną zimą o moskitierach możemy nawet zapomnieć, bo to naturalne, że wtedy rzadziej otwieramy okna albo wychodzimy na taras. Aby jak najdłużej cieszyć się z działania moskitiery powinniśmy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeżeli w oknach mamy zamontowane konstrukcje, które łatwo możemy zdjąć i schować w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym to warto to zrobić.

Od późnej jesieni moskitiery i tak nie pełnią już żadnej roli, a są narażone na działanie czynników zewnętrznych, a nawet mechaniczne uszkodzenia.

  • Moskitiery mocowane na stałe na ramie okiennej - w tej sytuacji możemy ograniczyć się jedynie do regularnej konserwacji i sprawdzenia stanu siatek, ale demontaż całej konstrukcji na zimę nie ma większego sensu
  • Moskitiery rolowane montowane na oknach - to podobnie jak w poprzednim przypadku niewiele jesteśmy w stanie zrobić. Kaseta z moskitierą jest trwale przymocowana do ramy okiennej, a na zimę siatkę możemy jedynie zwinąć. Pamiętajmy, aby nie robić tego podczas silnych mrozów, bo może to skutkować uszkodzeniem moskitiery.
  • Moskitiery ramkowe mocowane na zaczepy są bardzo wygodne w użyciu i równie praktyczne, bo jesienią wystarczy zwolnić mocowania, aby całą ramkę wygodnie zdjąć okna. Po umyciu konstrukcję możemy schować i wyciągnąć dopiero na wiosnę. Moskitiery tego typu pozostawione na oknach przez cały rok nie powinny jednak znacząco ucierpieć.
  • Moskitiery magnetyczne i mocowane na rzepy są łatwe w montażu, ale równie praktycznie przy demontażu - stąd na zimę wystarczy zdjąć siatkę z okna i po umyciu schować w bezpiecznym miejscu. Co sezon możemy także wymieniać rzepy z dwustronną taśmę klejącą.

Kiedy ponownie powinniśmy zawiesić moskitierę?

Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasz dom jest wolny od owadów i nieproszonych gości nie spotkamy w najmniej oczekiwanym momencie - to moskitiery na oknach warto zamontować jeszcze przed nadejściem pierwszych ciepłe dni. Pamiętajmy, że owadom wystarczy dosłownie chwila, aby wybudzić się z zimowego snu i szybko rozmnożyć. Moskitiery warto montować od razu na wszystkich oknach i drzwiach w domu. Tylko wtedy mamy pewność, że zabezpieczenia te będą w pełni skuteczne.

Oferta: osłony na balkonmaty na balkonmaskownice na balkonosłony na taras, osłony na balustradę

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy balkon zasłonięcie powinien posiadać?
Maskownica na ogrodzenie
Materiał na zasłony na taras
Czy przyda nam się roleta na balkon w bloku?
Jak powinna wyglądać przesłona na balkon?
Dlaczego warto sięgnąć po osłony tarasowe?
Kiedy może nam się przydać osłona na płot i jak ją wybrać?
Co daje zasłona na balkonie i jakie koszty wiążą się z jej montażem?
Gdzie szukać i jak wybierać zasłony na taras zewnętrzny?
Jak urządzić balkon w bloku? Ciekawe inspiracje