Osłony balkonowe są coraz częściej wykorzystywane przez posiadaczy balkonów oraz dużych okien. Takie rozwiązanie pozwoliło zniwelować wiele kłopotów związanych ze zbyt wysokim nasłonecznieniem oraz brakiem prywatności. Zastosowanie rolet stanowi także formę zabezpieczenia przed dostaniem się do wnętrza osób niepowołanych. Dodatkowa osłona powoduje, że złodziejom trudniej się włamać, a w razie takiej próby szybko jest to zauważone. Niestety osoby zamieszkujące bloki bądź inne budynki o zabudowie wielorodzinnej muszą zmierzyć się z przepisami i wymogami jakie należy spełnić przed montażem.

Prawo w takiej kwestii w żaden sposób nie ogranicza możliwości instalacji rolet przeciwsłonecznych od wewnętrznej strony mieszkania. Trudność pojawia się, jeśli gospodarz chce zamontować rolety na zewnątrz swoich okien czy drzwi balkonowych. Jak wygląda to w praktyce? Jest to zróżnicowana kwestia, a wynika to z niejednorodnych przepisów. Zgoda leży więc po stronie spółdzielni bądź wspólnoty, do której przynależy blok.

Z pewnością chcąc załatwić taką zgodę należy uzbroić się w cierpliwość, jednak w większości przypadków udaje się pomyślnie zakończyć sprawę o czym mogą świadczyć widoki rolet na osiedlach.

Parasole i przenośne parawany bez zgody

Pięknie prezentujący się balkon, a przy tym prywatność oraz spokój to marzenie nie jednego właściciela mieszkania. Przestrzenie te gospodarowane są w zależności od potrzeb. Najbardziej wymagającym okresem jest lato, podczas którego osoby znajdujące się na balkonie muszą liczyć się ze sporą ekspozycją na słońce, a także papierki czy liście kwiatów przenoszone przez wiatr.

Cierpią na tym także rośliny, które umieszcza się na balkonie i pozostawia je bez względu na panujące warunki atmosferyczne. W takich przypadkach najlepiej jest zdecydować się na proste i jednocześnie niewymagające montażu rozwiązania takie jak przenośne parasole i parawany. Istotną zaletą takiej opcji jest brak ograniczeń i zakazów. Właściciel może je umieścić w dowolnym miejscu i nikt nie ma prawa zwracać mu uwagi.

Parasole zapewniają ochronę przed deszczem i słońcem, choć wiadomo, że nie można ich porównać do tradycyjnego zadaszenia. Mimo to są dobrą alternatywą w przypadku braku zgody na inne rozwiązania.

Montaż rolet zewnętrznych w bloku

Na rolety zewnętrzne często decydują się właściciele domków jednorodzinnych. Stanowią duże udogodnienie pod względem uzyskania cienia w słoneczne dni czy gdy mieszkańcy chcą zaznać trochę spokoju. Są także świetną opcją w czasie długich wyjazdów, ponieważ ich zasłonięcie sprawia, że wnętrze mieszkania w żaden sposób się nie nagrzewa, a gospodarz jest spokojniejszy o bezpieczeństwo.

Z racji ogromnej ilości zalet jakie niesie za sobą montaż rolet, produktem tym interesują się również mieszkańcy bloków. Jak to wygląda od strony technicznej oraz prawnej? Rolety zewnętrzne ingerują w elewacje budynku, przez co wymagają zgody ze strony wspólnoty danego bloku. W większości przypadków możliwe jest uzyskanie zgody, jednak trzeba mieć na względzie, że taki montaż zawsze konfrontowany jest z bezpieczeństwem mieszkańców. Jeśli nie ma przeciwwskazań instalacja może odbyć się bez żadnych przeszkód.

Markizy i zadaszenia balkonowe – czy można je montować bez formalności?

W zależności od zlokalizowania okien mieszkańcy muszą liczyć się z większą bądź mniejszą ekspozycją na słońce. Jasne mieszkanie prezentuje się znacznie lepiej ale problem pojawia się w chwili, gdy nie jesteśmy w stanie znaleźć odrobiny cienia. To natomiast sprawia, że w mieszkaniu robi się gorąco.

Dotyka to także właścicieli balkonów, którzy w okresie letnim chętnie korzystają z tego udogodnienia. Co więc robić, aby nieco ograniczyć ilość dopływającego światła szczególnie na zewnątrz? Na pomoc w takich sytuacjach przychodzą markizy i zadaszenia balkonowe, które to potrafią zminimalizować intensywność słońca i sprawić, że spędzanie czasu na zewnątrz staje się wygodne i komfortowe. Przed montażem markiz bądź zadaszeń należy liczyć się z koniecznością załatwienia formalności. Oba rozwiązania stanowią element z ingerencją w elewacje budynku. Zawsze w takich przypadkach kwestie te regulowane są przepisami wewnętrznymi czyli w przypadku budynków wielorodzinnych - wspólnot bądź spółdzielni.

Poinformowanie zarządu o chęci instalacji zadaszenia często może wiązać się z obowiązkiem przedstawienia szkiców. Jeśli dany element będzie przekraczał 3m wysokości niezbędne jest zgłoszenie tego faktu także w starostwie. W żadnym wypadku nie powinno się montować markiz bądź zadaszeń bez uzyskania zgody, ponieważ możemy narazić się na wysokie koszty, a także obowiązek usunięcia dodatkowej zabudowy.

Formalności związane z kompleksową zabudową balkonu

Zabudowa balkonu jest stosowana w wielu sytuacjach. Mieszkańcy, którzy narzekają na wścibskich sąsiadów czy ogólny brak prywatności chcą w ten sposób odgrodzić się od nieproszonego wzroku i wygraniczyć przestrzeń z oczekiwaną prywatnością. Takie rozwiązania stosuje się także jeśli chce się zabezpieczyć swój balkon przed zmianami atmosferycznymi.

Wytrzymała osłona jest w stanie ochronić rzeczy znajdujące się na balkonie przed deszczem czy uporczywym wiatrem. Niekiedy opcje te mają służyć jako forma ogrodzenia dla zwierząt, które z ciekawości mogłyby się wydostać poza granice balkonu.

Niezależnie od przeznaczenia osłon należy mieć na uwadze, że w przypadku osłon o dużych gabarytach konieczne jest zgłoszenie tego faktu do wydziału architektury. Pozostałe osoby potrzebują jedynie uzyskać pozwolenie ze strony spółdzielni. Najłatwiej w tej kwestii mają właściciele domów, którzy mogą montować osłony bez żadnych ograniczeń.

Zabudowa balkonu z wyburzeniem ścian - jakie trzeba spełnić formalności

Stare budownictwo wychodzi z mody, natomiast nowi mieszkańcy potrzebują bardziej nowoczesnych rozwiązań, które prezentowałyby się estetycznie ale też gwarantowały wymaganą funkcjonalność. W przypadku starszych obiektów często stosowało się podzielniki przestrzeni w postaci ścian, przez co traci się wrażenie otwartości pomieszczeń i ogranicza się optycznie metraż.

Jest to jeden z powodów, dla których mieszkańcy decydują się na wprowadzanie poprawek. Jest to podyktowane chęcią aranżacji przestrzeni według własnych upodobań i potrzeb. Trudności mogą jednak pojawić się w przypadku, gdy chcemy zburzyć okna bądź ścianki. Sytuacja ta dotyczy także balkonów więc gdy pojawi się taki pomysł należy niezwłocznie zacząć starania o pozwolenie na budowę.

Gdzie się udać, aby uzyskać niezbędną zgodę? Wypełniony wniosek składa się w wydziale architektury, które to wymaga dołączenia także pierwotnego projektu budowlanego, a często również zgodę spółdzielni budynku. Nie zawsze proces ten przebiega płynnie i szybko ale komfort jaki uzyskuje się później jest z pewnością tego wart.

Oferta: osłony na balkonmaty na balkonmaskownice na balkonosłony na taras, osłony na balustradę

Sprawdź pozostałe wpisy blogowe na Cover-It:


Jakie kwiaty sadzić wiosną na balkonie?
Jaką balustradę balkonową wybrać?
Jaką podłogę na balkon wybrać?
Montaż moskitiery krok po kroku
Taśma ogrodzeniowa – jaką wybrać?
Opony po sezonie. Jak je przechowywać?
Jak przygotować balkon na wiosnę? Sprawdzone porady
Jakie rośliny przetrwają zimę na balkonie?
Jak przygotować balkon i taras na zimę?
Balkon w zimie też może być ładny - pomysły i inspiracje
Jak udekorować balkon na Boże Narodzenie? - pomysły i inspiracje
Ogród na balkonie – pomysły na jesień i zimę - pomysły i inspiracje
Jak zaaranżować mały balkon w bloku - pomysły i inspiracje
Jak oświetlić balkon – pomysły i inspiracje
Najlepsze kwiaty na balkon. Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie?
Rattan czy technorattan - czym się różnią
Jaka moskitiera będzie najlepsza do domu?

Ta strona używa ciasteczek, więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności