Muchy, komary, meszki czy osy potrafią być prawdziwym utrapieniem i to nie tylko w domkach letniskowych, ale także w mieszkaniach w centrach dużych miast. Owady mogą skutecznie pokrzyżować nam plany np. podczas obiadu w rodzinnym gronie. Czasem to tylko irytujące bzyczenie unoszące się nad głowami, ale co w sytuacji, gdy któryś z domowników ma alergię na jad os i pszczół? I choć problem znany jest nie od dziś, to poszukiwania skutecznych sposobów na odstraszanie nieproszonych gości – czy to latających, czy biegających – wydają się nie mieć końca. Ile ludzi, tyle opinii, ale czasem to te najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze, więc może będzie tak i w przypadku moskitier, które znane są od stuleci.

Czym jest moskitiera?

Podobno już królowa Kleopatra spała pod osłoną, która miała chronić przed ukąszeniami komarów przenoszącymi malarię. Dziś na moskitierę może sobie pozwolić każdy – zwłaszcza, że rozwiązań na rynku jest naprawdę sporo. Sama moskitiera to nic innego jak gęsta siatka z małymi oczkami, montowana na oknach i drzwiach wejściowych. Jej rolą jest uniemożliwienie przedostawania się do wewnątrz owadów – i to zarówno komarów, much czy os, ale także mrówek czy im podobnych. Aby moskitiera dobrze spełniała swoją rolę, musi być oczywiście właściwie zamontowana – tak, aby nie było dziur czy prześwitów. Poza tym, trzeba zabezpieczyć wszystkie otwory w domu – zarówno drzwi jak i okna, bo owady potrafią wykorzystywać każdą lukę. Oczywiście, nie ma jednego wzoru czy typu tych akcesoriów – moskitiery mogą być naprawdę przeróżne. Te najbardziej rozbudowane składają się z aluminiowej ramki, na którą naciągnięta jest siatka. W prostszych rozwiązaniach, siatka mocowana jest za pomocą rzepów i taśmy dwustronnej bezpośrednio do ramy okna.

Wielkość oczek w moskitierach

Gęstość siatki ma zasadnicze znaczenie dla skuteczności działania moskitiery. Oczka muszą być jak najmniejsze, jeśli chcemy mieć pewność, że do naszego domu nie przedostaną się malutkie meszki. Jak przełożyć to na liczby? Można przyjąć, że oczka w drobnej siatce powinny mieć wymiar poniżej 1,5 x 1,5 mm. Nie trzeba się obawiać, że drobna siatka pogorszy widoczność z okna – nowoczesne moskitiery wykonane np. z nylonu, przepuszczają bardzo dużo światła. Po kilku dniach od ich zamontowania nasze oczy niemal przestaną je zauważać. Jeżeli zależy nam na jak najmniejszym zasłanianiu widoku, wybierzmy siatkę w kolorze czarnym lub antracytowym. Z drugiej strony – „niewidzialność” moskitiery może też być jej wadą, bo łatwo się zapomnieć, np. podczas mycia okien czy wychodzenia na taras. Także dla zwierząt moskitiera może być zaskoczeniem, dlatego w takich przypadkach można rozważyć instalację białej siatki, którą znacznie łatwiej zauważyć.

Możliwości montażu moskitier

Jaki jest najlepszy sposób na zamontowanie moskitiery na oknie? Otóż… nie ma takiego! Idealna metoda to taka, która najbardziej trafia w nasze potrzeby. No bo przecież moskitiera może być zawieszana na oknach jedynie w sezonie letnim. Jeśli jesienią chcemy ją zdjąć, dobrym wyborem będą modele mocowane np. na rzepy lub dwustronną taśmę wielokrotnego użytku. Konstrukcja mocowana na stałe to z kolei propozycja dla tych, którzy chcą mieć solidne, dobrze działające rozwiązanie na lata. Np. ramkowa, aluminiowa moskitiera przykręcana do ramy okiennej. Albo uchylna ramka mocowana na drzwi tarasowe – takie moskitiery mogą wytrzymać wiele sezonów w dobrej kondycji i nie trzeba ich demontować na zimę. Siatka moskitiery może być z klei naciągnięta już fabrycznie na ramkę, albo, możemy robić to samodzielnie podczas montażu.

W internecie znajdziemy także modele z magnetycznymi uszczelkami lub moskitiery lamelowe. Inaczej będzie też wyglądać montaż siatek o niestandardowych wymiarach – np. w przypadku dużych okien trasowych, ale także moskitier na okna dachowe. W zależności od producenta dostępnych jest kilka wariantów takich udogodnień, a montaż może ograniczyć się do przyklejenia kilku kawałów taśmy dwustronnej.

Rodzaje moskitier

Ile okien i drzwi, tyle różnych typów konstrukcji, które mają chronić przed dostawaniem się owadów. Wspólnym elementem jest siatka, która może być montowana na wiele sposobów, a decydującą rolę odgrywa najczęściej rodzaj posiadanej stolarki w domu.

  • Magnetyczna moskitiera drzwiowa – to rozwiązanie, które sprawdzi się np. na drzwiach wejściowych do domu, ale także drzwiach balkonowych czy tych prowadzących na taras. Zalety? Przede wszystkim niewielki koszt zakupu i możliwość nieinwazyjnego montażu. Magnetyczne zamknięcie gwarantuje, że moskitiera będzie szczelna, nawet podczas intensywnego użytkowania. Minusem jest stosunkowo niewielki otwór, przez który możemy wychodzić lub wchodzić do pomieszczenia.
  • Moskitiery drzwiowe na zawiasach – ten typ sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy posiadamy pojedyncze drzwi, które chcemy zabezpieczyć. Moskitiera składa się z metalowej ramki z naciągniętą siatką, a także ramy, którą montuje się bezpośrednio przy drzwiach. Aby wyjść, lub wejść, wystarczy otworzyć tak przygotowaną konstrukcję, niczym drugie, zewnętrzne drzwi wykonane z siatki. Moskitiera tego typu jest bardzo skuteczna a po zamknięciu nie mamy nawet najmniejszej szczeliny.
  • Moskitiery rolowane – stosowane głównie na oknach. Zwłaszcza takich, które muszą być zwykle dostępne. Rolowana siatka umożliwia swobodny dostęp do skrzydła okiennego i ramy, bo po złożeniu moskitiery, jest ona praktycznie niewidoczna. Konstrukcja umożliwia szybkie przejście do pozycji „roboczej”.
  • Moskitiery przesuwne – to propozycja dla posiadaczy domów z balkonem lub tarasem. Aluminiowa ramka z siatką porusza się na prowadnicach. Całość przykręca się do ramy okna balkonowego. To jedno z najwygodniejszych rozwiązań o wysokich walorach estetycznych
  • Moskitiery samoprzylepne – idealne rozwiązanie, gdy siatkę chcemy zamontować tylko na określony czas. Rzep z warstwą taśmy klejącej utrzymuje siatkę na miejscu, a z zewnątrz całość prezentuje się bardzo efektownie.

Oferta: osłony na balkonmaty na balkonmaskownice na balkonosłony na taras, osłony na balustradę

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy balkon zasłonięcie powinien posiadać?
Maskownica na ogrodzenie
Materiał na zasłony na taras
Czy przyda nam się roleta na balkon w bloku?
Jak powinna wyglądać przesłona na balkon?
Dlaczego warto sięgnąć po osłony tarasowe?
Kiedy może nam się przydać osłona na płot i jak ją wybrać?
Co daje zasłona na balkonie i jakie koszty wiążą się z jej montażem?
Gdzie szukać i jak wybierać zasłony na taras zewnętrzny?
Jak urządzić balkon w bloku? Ciekawe inspiracje