Balkon czy taras nie muszą tracić na atrakcyjności wraz z nadejściem jesieni czy zimy. Odpowiednio zadbana przestrzeń będzie się wspaniale prezentowała również śnieżną porą. Trzeba jednak wiedzieć dokładnie, jakie rośliny zniosą trudne warunki pogodowe i w jaki sposób należy o nie dbać. Część krzewów posadzonych na wiosnę przetrwa zimę na zewnątrz, ale większość kwiatów będzie trzeba najpewniej przezimować. Optymalna temperatura dla większości roślin balkonowych to około 10 stopni Celsjusza. Zimą w domach mamy wyższą temperaturę, a na dworze dużo niższą – stąd najlepszym rozwiązaniem będzie piwnica, klatka schodowa lub garaż. Biorąc pod uwagę powyższe, warto dobrze przemyśleć jakie kwiaty do doniczek na taras kupić wiosną, aby nie musieć martwić się o ich los, gdy temperatura spadnie poniżej zera.

Jakie rośliny zimozielone na balkon?

Pewniakiem, na który możemy postawić, jeśli chodzi o rośliny na tarasie są tuje. To wdzięczne krzewy, które dobrze prezentują się zarówno wkopane w ziemię w ogrodzie jak i wsadzone w donice na balkonach czy tarasach. Na tym wybór się nie kończy – dobrze zniosą mrozy świerki pospolite, świerki białe, sosny górskie czy jałowiec. Iglaki karłowate nawet lepiej radzą sobie w niskich temperaturach, a do tego dobrze wyglądają nie tylko wiosną, ale i pod warstwą śniegu. Innym rozwiązaniem, na jakie można sobie pozwolić zimą, jest posadzenie bluszczu. Wiele odmian pozostanie zielonych nawet podczas mrozu. Te, które pozbywają się liści – jesienią uraczą nas piękną paletą kolorów, a wiosną bez jakiejkolwiek ingerencji zakwitną na nowo. Fani nieco bardziej wyszukanej roślinności powinni zainteresować się berberysami brodawowatymi, laurowiśniami wschodnimi czy gloteriami rozesłanymi. Dobrze wyglądać będzie też bukszpan czy irga. Jeżeli chodzi o kwiaty na taras w donicach to zimą możemy postawić wyłącznie na niektóre gatunki bylin – na przykład floksy skrzydlaste, skalnice i bergenie. Jeśli temperatury nie będą bardzo niskie jest szansa, że przetrwa również lawenda, wrzos i hortensja bukietowa.

Kwiaty do skrzynek – jak przygotować je do zimy?

Rośliny do donic na zewnątrz należy odpowiednio zabezpieczyć przed chłodem i to już najlepiej przed pierwszymi przymrozkami. Dobrze sprawdzają się skrzynki wyłożone styropianem. Jeżeli nie zdążymy w ten sposób zabezpieczyć naszych roślin– postawmy na mrozoodporne donice lub obłóżmy skrzynki z zewnątrz przy pomocy słomy lub agrowłókniny. Wystające części drzewek możemy owinąć gotowymi kapturkami mrozoodpornymi, które zdobędziemy w sklepie ogrodniczym. Pamiętajmy, aby wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, w tym zabezpieczenie przed chłodem wykonać jeszcze zanim temperatury spadną poniżej zera. W okresie przejściowym często zdarza się, że za dnia temperatura zbliża się nawet do 10 stopni Celsjusza, w nocy chwyta lekki mróz. Rośliny wrażliwe na przemarzanie mogą źle znosić takie warunki. Nawet lekkie okrycie z agrowłówkniny zapewni im niezbędną ochronę.

Warto zwrócić też uwagę na zabezpieczenie przed wiatrem. Kwiaty do donic na taras są wrażliwe na uszkodzenia spowodowane np. nagłym podmuchem. Może to prowadzić do złamań a w efekcie – obumarcia rośliny. Jeśli mamy taką możliwość, większe i wyższe rośliny osłonięte przed mrozem zabezpieczmy sznurkiem, przywiązując do barierki balkonu. Tak zabezpieczone donice przetrwają nawet silną zimową zawieruchę. Wraz z nadejściem cieplejszych dni nie warto zwlekać z usunięciem zimowego ochraniacza. Pierwsze promienie słońca i wiosenne powietrze to właśnie to, na co czekają budzące się do życia rośliny. Zbyt długie przetrzymywane ich pod warstwą agrowłókniny może niekorzystnie wpłynąć na rozwój w sezonie wegetacyjnym.

Kwiaty do donic – piękne także zimą

Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto pomyśleć o przysłonięciu naszego balkonu na przykład przezroczystą pleksą z wszystkich stron, tak aby stworzyć coś na kształt niewielkiego zimowego ogrodu. Ten nieduży wydatek może się nam opłacić, bo w tak przygotowanej przestrzeni możemy z powodzeniem uprawiać rośliny, które choć nie mrozoodporne – to jednak zadowolą się temperaturami na poziomie kilku stopni powyżej zera. W ten sposób możemy cieszyć się pięknymi, świeżymi kwiatostanami roślin w donicach. Świetnie prezentuje się na przykład cyklamen perski, który preferuje właśnie chłodne pomieszczenia i znany jest ze swoich walorów dekoracyjnych. Nawet w środku zimy możemy być świadkami pojawiania się nowych kwiatów, a usuwając te już przekwitnięte, pobudzamy roślinę do wydawania świeżych pąków.

Częstym wyborem wśród osób, które poszukują zimnolubnych kwiatów na balkon jest azalia indyjska, a także jej odmiana – azalia japońska, która znana jest ze swej odporności na chłód. Popularna jest także dalia, a z powodzeniem na tarasie można również ustawić donice z lawendą czy rozchodnikiem. Jeśli jednak temperatury znacząco spadną poniżej zera, warto przestawić je w cieplejsze miejsce, aby nie dopuścić do całkowitego przemarzania gleby.

Kwiaty do doniczki na taras – pielęgnacja zimą

Aby nasze rośliny przetrwały zimową porę istotne jest nie tylko ich odpowiednie zabezpieczenie przed ujemnymi temperaturami, ale również właściwa pielęgnacja. Tu wystarczy, że zapamiętamy kilka najważniejszych reguł.

 Podczas mroźnych dni roślin doniczkowych nie podlewamy. Podobnie, gdy prognozy przewidują nagłe ochłodzenie, również warto powstrzymać się z nawadnianiem.

·       Podlewanie jest wskazane po nadejściu odwilży, gdy dodatnie temperatury utrzymują się przez kilka dni.

·       Zimą, niezależnie od temperatury, roślin doniczkowych na balkonie nie nawozimy. Pierwsze zasilenie gleby warto wykonać wraz z nadejściem wiosny.

·       Zima to dobry czas na zabiegi pielęgnacyjne, takie jak przesadzanie. Najlepiej dokonywać tego w momencie, gdy temperatura utrzymuje się lekko na plusie.

· 

Oferta: osłony na balkonmaty na balkonmaskownice na balkonosłony na taras, osłony na balustradę

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Montaż osłon zewnętrznych w bloku - przepisy
Jak i czym osłonić balkon? Nowoczesne osłony balkonowe
Kiedy i dlaczego warto zamontować osłony na balkon?
Jak pomysłowo urządzić balkon na lato?
Jaka moskitiera będzie najlepsza do domu?
Czy moskitiery trzeba ściągać na jesień i zimę?
Rattan czy technorattan - czym się różnią
Najlepsze kwiaty na balkon. Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie?
Jak oświetlić balkon – pomysły i inspiracje
Jak zaaranżować mały balkon w bloku - pomysły i inspiracje