Balkon może być nie tylko miejscem, gdzie mieszkańcy bloków suszą pranie lub wychodzą na papierosa, powinno to być przede wszystkim miejsce odpoczynku i relaksu, namiastka ogrodu, estetyczne dopełnienie mieszkania. Istnieje wiele poradników traktujących o tym jak udekorować balkon, by spełniał wszystkie te funkcje i żeby chciało nam się spędzać na nim czas. Oprócz mebli ogrodowych czy balkonowych, takich jak krzesła czy stolik oraz elementów dekoracyjnych, nieodzownym elementem składowym przestrzeni balkonowej zdają się być kwiaty. Warto zapamiętać, że aby nasz balkon jak najdłużej pozostał pięknie ukwiecony, należy postawić na rośliny kwitnące w różnych porach roku. W doborze roślin kieruj się też ich wymaganiami, czyli jakiego dostępu do światła i wody potrzebują, jak duże rosną i jaką przestrzenią dla nich dysponujesz.

Aksamitka

Jest to roślina, która do Polski przywędrowała z Ameryki Środkowej i Południowej. Rozpoczyna kwitnienie w czerwcu i utrzymuje je nawet do pierwszych jesiennych przymrozków. Nazwa pochodzi od żółtych lub pomarańczowych płatków rośliny, których wygląd i faktura przypomina nieco aksamit. Bywała też nazywana turkiem lub śmierdziuszkiem z powodu nieco nieprzyjemnego zapachu jej liścu, co ciekawe, łacińska nazwa aksamitki, Tagetes, nawiązuje do etruskiego półboga mądrości imieniem Tages, znanego m.in z zaniedbywania higieny. Specyficzna woń liści roztacza się po ich roztarciu lub delikatnym nawet uszkodzeniu. Aksamitka odstrasza niektóre owady, krety i nornice. Jest rośliną jednoroczną, nietrudną w uprawie, najczęściej umieszczaną w ogrodowych rabatach, sadzona na obwódki oraz właśnie na balkonach i tarasach. Wyróżnia się kilka odmian aksamitki:

● wzniesiona

● rozpierzchła

● wąskolistna

Aksamitka potrzebuje raczej słonecznego stanowiska, głównie na południowych balkonach, choć radzi sobie też w lekkim półcieniu, żyznej i przepuszczalnej gleby, regularnego podlewania (mimo, że potrafi znieść okresy suszy). W czasie suszy warto podlewać ją nawet dwa razy dziennie. Nie powinno się nawozić tej rośliny w dużych ilościach azotem, może to bowiem spowodować przyrost liści kosztem kwiatów.

Surfinia

Jest to roślina z rodziny petunii ogrodowych, nazywana jest petunią kaskadową, ponieważ wytwarza płożące pędy o długości od 20-100 cm, może więc przybrać kształty gęstej roślinnej kurtyny. Ma drobne, jajowate liście, które rosną gęsto na pędach, zaś kwiaty są kielichowate o różnorodnych wybarwieniu, od białych, poprzez różowy, czerwony aż po purpurowy i fioletowy. Bywają też odmiany wielokolorowe. Została wyhodowana w Japonii, a w Europie spopularyzowano ją w latach 90. XX w. Kwitnie intensywnie od czerwca do października i jest niezwykle wytrzymała. Jest to roślina wymagająca dużej ilości światła, żeby jej kwiatostan był bujny, dlatego najlepsze będą dla niej balkony południowe i wschodnie, ponieważ nie szkodzi jej nawet ostre światło czy upał. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, próchnicza i nie wolno dopuszczać do jej przesuszenia, surfinie preferują glebę wilgotną, nawet codziennie nawadnianą.

Pelargonia

Nazwa tej rośliny przybyłej do Europy z Afryki Południowej pochodzi od łacińskiego Pelargos, czyli bocian, a nawiązuje do nasion, które przypominają dziób bociana. Istnieją różne odmiany pelargonii:

● rabatowe- inaczej ogrodowe, o mięsistych, wzniesionych i rozgałęzionych pędach, na górnej stronie blaszki liściowej mają specyficzny ciemny wzór, kwiaty występują w różnych kolorach, są odporne na chłody

● bluszczolistne - zwisające, tworzą kaskady kwiatów, przypominają bluszcz, kwiaty występują w różnych kolorach, są odporne na przesuszanie i sprawdzają się na balkonach

● wielokwiatowe - angielskie, mają duże kwiaty zebrane w kwiatostany W zależności od gatunku, pelargonie mają odmienne sposoby uprawy, te balkonowe lubią lekki półcień, obfite podlewanie, choć są odporne na przesuszenie., nie mają zaś szczególnych wymagań odnośnie gleby.

Fuksja

Jej kwiaty przypominają nieco tańczące baletnice, starsze pędy drewnieją w dolnej części, zaś młode, jednoroczne są wiotkie, mogą być wznoszące lub opadające. Fuksja kwitnie od lata do jesieni i woli miejsca półcieniste. Nie ma większych wymagań co do rodzaju gleby, warto jednak wzbogacić ją nieco torfem. Jeśli odpowiednio się ją przezimuje, może kwitnąć co roku.

Begonia

Begonie należą do najbardziej popularnych roślin kwitnących a klasyfikacja obejmuje nawet do 1500 gatunków. Begonia znana jest w Europie od XVII w. a nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego badacza świata roślin Michela Begona. Begonie mają różne kolory i kwiatostany, zależnie od gatunku, a kwitną z reguły od wiosny do jesieni. Na balkonach i w domach najczęściej spotyka się begonię królewską lub zimową. Niektóre gatunki są jednoroczne, inne można przezimować. Rośliny te preferują ciepło i delikatny półcień, sprawdzą się na balkonach wschodnich i północnych, potrzebują żyznego podłoża i umiarkowanej wilgotności.

Petunia

Kolejna odmiana roślin kwitnących kaskadowo, od czerwca do jesieni. Występuje ok.40 odmian petunii, większość pięknie, różnokolorowo wybarwiona. Większośc gatunków jest jednoroczna, ze względu na nasz klimat. Przeważnie tworzy się duża masa zieleni i kwiatów, więc absorbują spore ilości wody i składników pokarmowych, dlatego wymagane jest częste podlewanie oraz nawożenie, a do tego stanowisko bardzo nasłonecznione.

Nowoczesne osłony balkonowe dla ochrony przed słońcem

Firma Coveri It proponuje swoim klientom najlepsze i najnowocześniejsze osłony balkonowe, dzięki którym kwiaty będą skutecznie chronione przed promieniami UV, wysuszaniem roślin i ziemi ale też przed wiatrem, który często niszczy delikatne kwiatostany roślin. Jeśli chcemy, żeby nasz balkon stał się azylem, w którym jest pięknie a rośliny rosną bez przeszkód, warto zainwestować w osłony balkonowe, które nie dość, że są funkcjonalne, to jeszcze mogą stanowić element dekoracyjny. Osłony balkonowe na wymiar, można dostosować do niemal każdego balkonu.

Oferta: osłony na balkonmaty na balkonmaskownice na balkonosłony na taras, osłony na balustradę

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Montaż osłon zewnętrznych w bloku - przepisy
Jak i czym osłonić balkon? Nowoczesne osłony balkonowe
Kiedy i dlaczego warto zamontować osłony na balkon?
Jak pomysłowo urządzić balkon na lato?
Jaka moskitiera będzie najlepsza do domu?
Czy moskitiery trzeba ściągać na jesień i zimę?
Rattan czy technorattan - czym się różnią
Najlepsze kwiaty na balkon. Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie?
Jak oświetlić balkon – pomysły i inspiracje
Jak zaaranżować mały balkon w bloku - pomysły i inspiracje